SİYAMİ ERSEK TARİHİNE BİR İLKİ DAHA EKLEDİ
İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 6 aydır kalp nakli bekleyen 12 yaşındaki Tuncay Öngün için aranan kalp bulundu. Trafik kazası sonucu hayatını kaybeden genç bir kızın kalbi Tuncay'a hayat oldu. Tuncay'ın ameliyatı Dr. Siyami Ersek Hastanesinin de ilk çocuk kalp nakli ameliyatı olarak hastane tarihine geçti.

12 yaşındaki Tuncay Öngün, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 6 aydır kalp nakli bekleyen çocuk hastalarından biriydi. 2013 yılında vücutta ateşli enfeksiyona neden olan mikrobik Brucella hastalığına yakalanan Tuncay Öngün, 2014 yılının başından beri Siyami Ersek Hastanesinde tedavi görüyordu. Tedavisi sırasında aşırı kalp büyümesi ve kalp yetmezliği görülünce kalp nakli acil bekleme listesine alındı. Yaklaşık 6 aylık bir bekleme süresinden sonra Tuncay için aranan kalp bulundu.

Kalbe destek ilaçlar ile zor şartlarda organ bekleyen Tuncay'ın imdadına trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 17 yaşında  genç bir kızın kalbi yetişti. Ailesi genç kızın organlarını bağışlayınca 11 Ağustos günü dört saat süren başarılı bir operasyonla nakil gerçekleştirildi ve Tuncay sağlığına kavuştu.

Düzenlenen basın toplantısı ile Tuncay hakkında bilgi veren Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Mehmet EREN, kalbe destek ilaçlar ile zor şartlarda 6 aydır organ bekleyen Tuncay Öngün'e, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden genç bir kızın kalbinin hayat olduğunu söyledi.

Ailenin 17 yaşında trafik kazasında ölen kızlarının organlarını bağışladığını hatırlatan Eren, kızın kalbinin 11Ağustos Pazartesi günü Tuncay Öngün'e nakledildiğini belirtti. Hastanede ilk kez bir çocuğa kalp nakli yapıldığını vurgulayan Eren, "Bu hastane için bir ilk. Türkiye için önemli bir adım. Bu sıradan bir olay değil. Tuncay Öngün, kalp nakli için bir milattır" dedi.

Eren, hastanenin 2000'li yıllarda hedefine çocuk cerrahisi ve kalp naklini koyduğunu ifade ederek, bu ameliyatla hastanenin misyonunu gerçekleştirdiğini anlattı.

Tuncay'ın kalp naklini gerçekleştiren Doç. Dr. Serap AYKUT AKA çocuğun durumunun iyi olduğunu kaydetti ve "Bu başarılı operasyonun arkasında büyük bir ekip var. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum." dedi. Aykut, organ bağışının önemine değinerek herkesi organ bağışlamaya davet etti. 

 

JW Player goes heree-Dergi

Bilgi
Edinme

Personel Bilgi
Sistemi Giriş

Sık Sorulan
Sorular

İhale İşlemleri

Genel Sekreterimize
Mesaj