Basın Açıklaması
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili 09.09.2014 tarihinde bazı basın organlarında yer alan "Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uyuz karantinası" konulu haberlerde yer alan iddialar asılsız olmakla birlikte aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Uyuz yakın cilt-cilt teması ile bulaşabilen bir parazit hastalığıdır. Bu hastalık hastane çalışanı veya hastanede bulunan bir hastada tespit edildiğinde yapılan izolasyon, sadece hastanın bir günlük izin veya rapor ile çalışma ortamından uzak tutulması ile sınırlıdır. Hastalığın tedavisi etkin ajanların tek kullanımıyla başarılı şekilde yapılabilmektedir. Hastanemizin acil kliniğine bağlı acil dahiliye ünitesinde çalışmakta olan 7 personelde uyuz hastalığı tespit edilmiş olup gerekli tedavileri yapılmıştır.

Haberde geçen "Karantina" terimi enfeksiyon kontrol terminolojisi açısından kullanılan bir terim olmamakla birlikte, hastanemizin Enfeksiyon Kontrol Komitesi'nin hastalıkla alakalı bir nedenden dolayı herhangi bir bölümü kapatma kararı bulunmamaktadır.

Hastalık hiç bir hastada görülmemiş, bu tanıyı alan personel için gerekli tedavi verilmiştir ve hastanemiz hizmete kesintisiz devam etmektedir.

Yine haberde bahsi geçen "III. Dahiliye Servisinin kapatıldığı" iddiaları ise yeni hastane inşaatı çalışmaları ile ilgili olup servis, bu kapsamda planlanmış bir uygulama çerçevesinde boşaltılmıştır.  Hastanenin III. Dahiliye Servisi, yeni yapılan acil tıp ünitesindeki modern mekanına taşınması sürecindedir ve servise hasta alınmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

JW Player goes heree-Dergi

Bilgi
Edinme

Personel Bilgi
Sistemi Giriş

Sık Sorulan
Sorular

İhale İşlemleri

Genel Sekreterimize
Mesaj